Для викладачів та учнів ЧПЛАC
Засоби профілактики від вірусу COVID-19 (коронавірус) та Гострих распіраторних захворювань. 
000При даних захворюваннях переважає контактний та повітряно капельний шлях передачі хвароби. Контактний шлях передачі, коли віруси передаються на слизові оболонки носа, очей, рота через руки або придмети вжитку що забруднені (контаміновані) із дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

Краплиний шлях передачі, коли вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті з оточуючими,  коли утворюються каплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси нездатні зберігати заразність (інфектогеність) під час передачі на великі відстані.

 Тому тісним контактом вважається відстань 1-2 метри.

Повітряний шлях: віруси передаються від людини до людини через аерозольні часточки, які безперешкодно можуть потрапляти в альвеоли та бронхіоли (нижні дихальні шляхи)

 Цей шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов.

 Методи профілактики:

1. Митя рук з милом
– тривалість процедури не меньше 30-40 секунд
– вода має бути теплою (комфортної температури)
– обов’язкова процедура після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідин туалету та ін.
Обробка рук спиртовим антисептиком.

 Спиртовий антисептик для рук – розчин із вмістом спирту 60-80% або 2% хлоргекседину, інші засоби що реалізуються як антисептики для рук є не достатньо дієвими.

 При обробці антисептиком рук, антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку рук слід використовувати 3 мл. розчину)

– тривалість обробки близько 30 секунд
– особливу увагу приділяйте нігтьовим ложам (там накопичується найбільше бруту і збудників захворювань)
– обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими обєктами
– у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.
2. Уникайте масових скупчень людей, дотримуйтесь дистанцій у громадських місцях, на відстань як мінімум 1-2 метра.

3. Дотримуйтесь правел распіраторноі гігієни. При кашлі та чханні прикривайте рот і ніс серветкою, хустинкою або згином ліктя (серветку після використання викидайте в контейнер для сміття з кришкою).

 Використовуйте захисну маску – якщо захворіли і маєте распіраторні синптоми (кашель, нежить, першіння в горлі) та ін.

4. Старайтесь не торкатись брудними руками до слизистих оболонок обличчя – очей, носа, рота.
5. Як що ви захворіли залишайтесь дома. Зателефонуйте своєму сімейному лікарю, повідомте його про ознаки захворювання, та самопочуття. Розкажіть чи відвідували ви країни де зареєстровано спалахи коронавірусу, чи мали контакти з людьми які мають ознаки захворювання коронавірусом (або пвернулися з закордону)

 6. Очищуйте  антисептичним засобами (дезинфікуючими) поверхні та придмети до яких часто торкаєтесь, такі як столи, дверні ручки, поручні, клавіатура комп’ютера, телефони і таке інше.

7. Здійснюйте провітрювання кімнат, вологе прибирання, зволожуйте повітря (норма 40-60%)
8. Збалансовано харчуйтесь та пийте достатню кількість води протягом доби.
9. Будьте в курсі епідеміологічної ситуації із распіраторних захворювань. Використовуйте офіційні джерела інформаціі, а саме сайт ДУ” Центер громадського здоров’я МОЗ – Украіни”https://phe.org.ua/ та сайти Міської державної адміністрації м.Чернівці, та Обласної державної адміністрації Чернівецької області.
Будьте в курсі  політики відвідування навчального закладу.
Знання запобіжних заходів і способів отримання достовірноі інформації допоможе Вам скласти плани захисту себе, своїх дітей та інших осіб.